Niya - Az ősi város
2010 -|Game1|- Team 2010.05.31. 23:19
Az ősi városra 1901-ben egy angol felfedező talált rá ...
A Takla Makan északnyugati részén található Niya város (kínaiul Minfeng). Hotantól 294 km-re, 1 napi buszútra van.
Niya Kína Xinjang tartományában helyezkedik el. Nehéz megközelíthetősége miatt kevés túrista jár arra, aki mégis ellátogat oda, megszemlélheti az ottani lakosok zavartalan életét. De a kisváros eléggé gyorsan fejlődik, már több szállodával is rendelkezik.
Niya ősi része a mostani várostól 130 km-re északra található, a Takla Makanon keresztül nehezen megközelíthető, csak tevés karavánnal ajánlott.
Az ősi városra 1901-ben egy angol felfedező talált rá. Kínában itt találták meg a legrégebbi gyapotruhákat, valamint ereklyékre, bútorokra, egyéb műemlékekre és jegyzetekre leltek a Han Dynastiából (I.e. 206 - I.u. 220). A jegyzetek pontos információt adtak a Selyemút kereskedelméről.
A közeli Kunlun hegység jade kőben gazdag, régészek 2700 éves megformált jade köveket találtak. Bebizonyosodott, hogy a drágakővel kereskedtek, már 1000 évvel a Selyemút előtt, külön útvonalat alakítottak ki, a Jade-utat.
A Selyemút mentén, Niya város közelében az ásatások során tökéletes állapotban fennmaradt természetes múmiákra (férfiakra, nőkre, gyermekekre egyaránt) leltek. Színes gyapjúból készült ünnepi ruha és olyan magas lovaglócsizma volt rajtuk, amilyet még ma is hordanak arrafelé. A leletek valódi értékét mégsem a ruhák jelentették, hanem az, hogy ezek a tetemek nem ázsiainak, hanem európainak tűntek. A kínaiaktól eltérően nagy orruk volt, és a férfiak gondosan vágott körszakállt viseltek. A szénizotópos vizsgálat kimutatta, hogy a testek i. e. 1000 körüliek és a sivatag szélső vidékein vándorló tokhár nép tagjai. E leletegyüttes a népvándorlásról alkotott korábbi elméletek felülvizsgálatára késztette a kutatókat.
Textilből készült madár lelet
|