Utazás a Selyemúton
GIRGA_HUN - 2007 -|ThiefAcademy|- 2007.04.27. 23:15
...a romok alól angyal-ábrázolások, buddhista freskók és szobortöredékek tucatjai kerültek elő...
Silkroad avagy a Selyemút
Ahogy azt nagyon sokan tudják eddig a játék egyenlőre csak 3 városból áll. Ahogy a játékban is, van Xi’an-ból (Jangan/Chan’gan) indul, onnan átmegy egy kisebb városon és utána jön Dunhuang (Downhang). A játékból kihagyták az egyik nagyvárost a selyemútról, Hami-t. Innen kettéágazik az út. Az utazásunk innen az általunk ismert Khotanba (Hotan) folytatódik. A játék szempontjából nézve elég érdekes módon juthatunk tovább. Takla Makan-on keresztül vezet az út Shache-be (avagy Yarkant-ba, ami ismerős lehet Lord Yarkan nevéből).
Stein Aurél és Hotan:
Stein Aurél 1862-ben Pesten született.
Iskolai tanulmányait Pesten kezdte el, majd Drezdában tanult. Ott kapott kedvet a Kelet-kutatáshoz, miután elolvasta Nagy Sándor hadjáratainak történetét. Felsőfokú tanulmányait bátyja támogatásával és ösztöndíjakból folytatta Khotani (Hotan) lelőhely feltárása közben
Indiában tanult és ekkor terelődött a figyelme az egykori Selyemútnak a történelem viharaiban eltűnt városai felé. A kínai Hszüan Cang, Tang kori utazó VII. századi leírásában olvasott a hajdani turkesztáni városokról.
Első expedícióját 1900 ban inditotta meg, mindig magával vitte Marco Polo útleírását és Arany János egyik kötetét.
Az expedíció Kasmírból indult, átkelt a Karakorum magas vonulatain, majd Kasgart és Yarkantot érintve érkezett meg a Tarim-medence sivatagos területeire. Először a khotani oázistartományban lévő Dandan-Öjlik romvárost találta meg.
Expedíciói során ennek jó hasznát vette, sok fehér foltot tüntetett el a térképekről.
Összefoglalója, az Ancient Khotan 1907-ben jelent meg Londonban.
Stein Aurél és Downhang:
A tunhuangi (Downhang) tekercsek
1906 és 1909 között Stein folytatta kutatásait Kelet-Turkesztánban. Kiindulási pontja ismét Kasgar volt, onnan Khotanba, majd kelet felé vette útját, és a kínai nagy falat követve felfedezte annak híres Jadeit kapuját. Rátalált az egykori Miran városára: a romok alól angyal-ábrázolások, buddhista freskók és szobortöredékek tucatjai kerültek elő. A következő állomása Loulan volt; a hajdani kereskedelmi és katonai csomópontban korábban már Sven Hedin svéd kutató is megfordult.
Stein expedíciójának legfontosabb felfedezése mégis Tunhuanghoz fűződik.
|